Jak nowe technologie wspierają zrównoważone zarządzanie zasobami ludzkimi?

Nowe technologie, pozwalające chociażby na wydajniejsze przetwarzanie danych, stały się głównym sojusznikiem biznesu w realizacji strategii zrównoważonego rozwoju. Transformacja cyfrowa zrewolucjonizowała również sposób zarządzania zasobami ludzkimi, a swój okres prosperity przeżywają obecnie platformy do digitalizacji i automatyzacji procesów HR. Jak nowe technologie wspierają zrównoważone zarządzanie zasobami ludzkimi?
Zrównoważony rozwój już dawno przestał być jedynie trendem, a stał się ważną i integralną częścią działalności biznesowej. Przyczyniły się do tego m.in. postępujące zmiany klimatyczne, większa świadomość zasad ładu korporacyjnego i znaczenia praw pracowniczych, ale też unijne przepisy, które nakładają na firmy obowiązek raportowania niefinansowego. Mowa o opublikowanej 16 grudnia 2022 roku w Dzienniku Urzędowym UE dyrektywie o sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (Corporate Sustainability Reporting Directive). Wymóg raportowania ESG (w pierwszej kolejności za 2024 rok) obejmie jednostki zainteresowania publicznego, które dotychczas posiadały obowiązek raportowania niefinansowego zgodnie z dyrektywą NFRD, jednak w perspektywie najbliższych lat dotyczyć ma kolejnych grup przedsiębiorstw. Nic więc dziwnego, że środowisko biznesowe już teraz weryfikuje swoje strategie zrównoważonego rozwoju i wdraża rozwiązania pozwalające na prowadzenie bardziej efektywnych i mierzalnych działań. Branża HR jest niezwykle ważną częścią tej układanki, a nowe technologie pozwalają skutecznie łączyć cele biznesowe z troską o ludzi i planetę.
– Wszystkie drogi w kierunku zrównoważonego zarządzania zasobami ludzki prowadzą przez technologię. Firmy powinny na nowo odkryć HR, ten nowoczesny, oparty na danych, algorytmach, sztucznej inteligencji – mówi Andżelika Majewska, wiceprezes LeasingTeam Group. – Cyfrowe rozwiązania przynoszą wymierne korzyści środowiskowe, ale też znacznie usprawniają formalności na linii pracodawca-pracownik. Pozwalają zoptymalizować procesy onboardingowe, kadrowo-płacowe i podnieść efektywność operacyjną. To kluczowe w czasach, gdy praca ludzka staje się coraz bardziej kosztowna, ale i deficytowa – dodaje Andżelika Majewska.
Digitalizacja procesów HR
Systemy HRM już od lat usprawniają komunikację pomiędzy kadrami a pracownikami. Podstawą tego rodzaju oprogramowania jest centralna baza danych, zapewniająca firmie kompleksowy wgląd w sytuację kadrową. Korzystają z niego zarówno przedsiębiorstwa o średniej wielkości, jak i międzynarodowe korporacje. Większość HRMS oferuje moduły pozwalające na zarządzanie czasem pracy, wynagrodzeniami czy urlopami. Wraz z rozwojem technologii wdrażane są bardziej zaawansowane rozwiązania, ułatwiające nie tylko pracę działów HR, ale też usprawniające formalności po stronie pracowników i przynoszące wymierne korzyści środowiskowe. Niestety, jak zauważają eksperci LeasingTeam, w wielu firmach procesy HR nadal opierają się na papierze, a działy kadrowe przez lata były zaniedbywane w kontekście digitalizacji. To się jednak zaczyna zmieniać, bo w erze złożonych wyzwań środowiskowych i rosnącej świadomości ekologicznej, paperless staje się kluczowym elementem strategii ESG.
Zrównoważony rozwój w polskich firmach
W Polsce prowadzone są liczne badania, których celem jest przyjrzenie się praktykom przedsiębiorstw w obszarze zrównoważonego rozwoju. Wyniki wskazują, że przedsiębiorcy zaczynają przekładać globalne idee ESG (Environment, Social, Governance) na konkretne działania operacyjne. To świadczy o rosnącej dojrzałości biznesu, który dostrzega potencjał długofalowych korzyści. Jedną z kluczowych motywacji jest też zmiana oczekiwań klientów, którzy coraz częściej przedkładają wartości środowiskowe i społeczne nad czysto ekonomiczne czynniki przy wyborze produktów czy usług.
Rosnąca świadomość nie oznacza jednak, że proces jest pozbawiony wyzwań. Dla wielu firm wciąż stanowi on pewien ciężar finansowy, a także organizacyjny. Pomimo to przedsiębiorstwa coraz częściej szukają rozwiązań, które pozwolą im łączyć rozwój gospodarczy z troską o społeczeństwo i środowisko. Jednym z obszarów, w którym widoczne jest szczególnie duże zaangażowanie, jest zarządzanie zasobami ludzkimi.
Nowe technologie w służbie zrównoważonego HR
Przedsiębiorstwa, które chcą działać w sposób odpowiedzialny i efektywny, zaczynają dostrzegać kluczową rolę digitalizacji procesów kadrowych. Rozwiązania oparte na chmurze, automatyzacja obiegu dokumentów, a także narzędzia analityczne pomagają nie tylko w ograniczeniu zużycia papieru czy energii, ale również usprawniają funkcjonowanie całego działu HR. Wdrożenie nowoczesnych platform cyfrowych może przynieść wymierne korzyści – zarówno środowiskowe, jak i finansowe.
Technologiczne wsparcie procesów HR przekłada się na większą transparentność i przejrzystość w obszarach związanych z zarządzaniem kompetencjami pracowników czy kontrolą rozwoju zawodowego. Umożliwia też precyzyjne monitorowanie wskaźników związanych z ESG, co ułatwia raportowanie postępów w realizowaniu celów zrównoważonego rozwoju. Dzięki temu organizacje mogą lepiej zarządzać swoim kapitałem ludzkim i aktywnie budować kulturę zaangażowania oraz współodpowiedzialności.
Praktyki ESG w polskich firmach
Chcąc przyjrzeć się szczegółowym praktykom polskich przedsiębiorstw w zakresie ESG i poznać konkretne przykłady wdrożeń, warto sięgnąć po kompleksowe opracowania. Jednym z nich jest raport LeasingTeam Group „Czy firmy w Polsce dbają o zrównoważony rozwój?”, który pokazuje, w jaki sposób firmy radzą sobie z wdrażaniem idei zrównoważonego rozwoju w praktyce. Zawiera on nie tylko wyniki badań, lecz także rekomendacje i wskazówki dla tych organizacji, które dopiero rozpoczynają swoją drogę w obszarze ESG.