Idziesz na rozmowę o pracę? Przygotuj się do niej!

Zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną to szansa, aby zaprezentować się przyszłemu pracodawcy z jak najlepszej strony. Co zrobić, aby przekonać go, że to właśnie Ty jesteś właściwą osobą na dane stanowisko?

 • Poznaj swojego potencjalnego pracodawcę

  Pokaż, że interesujesz się firmą, do której aplikuesz i zdobądź informacje na jej temat. Najlepszym źródłem jest strona internetowa firmy. Zapoznaj się z profilem działalności, ofertą produktową lub usługową, historią, misją i wartościami firmy. Warto przyjrzeć się także raportom finansowym przedsiębiorstwa. Dobrym sposobem na poznanie potencjalnego pracodawcy jest także prześledzenie profilów firmowych na portalach społecznościowych. W ten sposób gromadzisz wiedzę, którą możesz wykorzystać podczas rozmowy kwalifikacyjnej i udowodnić swoją motywację do pracy w strukturach tej firmy.

 • Przygotuj listę potencjalnych pytań i odpowiedzi

  Nie da się przewidzieć każdego pytania, jakie padnie podczas rozmowy. Są jednak obszary, które zawsze interesują potencjalnych pracodawców: doświadczenie zawodowe, umiejętności, kwalifikacje, wykształcenie, mocne i słabe strony kandydata. Warto więc przeanalizować dotychczasowe doświadczenie, umiejętności i przygotowanie, pod kątem stanowiska, o które się ubiegasz i na tej podstawie wyselekcjonować informacje, które będą najbardziej wartościowe z punktu widzenia osoby rekrutującej. Bardzo ważne jest także odpowiedzenie sobie na pytanie, w jakim kierunku chcesz się rozwijać, gdzie widzisz siebie za kilka lat oraz co cię motywuje do pracy. Tworząc listę potencjalnych pytań i odpowiedzi, minimalizujesz ryzyko, że coś cię zaskoczy podczas rozmowy. Dzięki dobremu przygotowaniu, będziesz mniej odczuwać stres, co pozwoli ci zaprezentować się od jak najlepszej strony.

 • Zachowuj się profesjonalnie

  Podczas rozmowy rekrutacyjnej ocenia się nie tylko merytoryczne przygotowanie kandydata, ale również jego zachowanie i umiejętności komunikacyjne. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby pokazać swój entuzjazm i przyjazne nastawienie do rozmówcy. Warto okazać swoje zainteresowanie tym, co druga strona chce przekazać i nie przerywać wypowiedzi. Odpowiadając na pytania, zadbaj o to, aby twoja wypowiedź była rzeczowa i poparta przykładami. Jeśli rekruter poprosi o wyjaśnienie jakichkolwiek „luk” w życiorysie, zrób to w taki sposób, aby druga strona nie odniosła wrażenia, że cos próbujesz ukryć. Bardzo istotne jest także utrzymywanie kontaktu wzrokowego z rozmówcą.

 • Zadbaj o dobrą prezencję

  Na rozmowie rekrutacyjnej obowiązuje strój biznesowy. Eleganckim ubiorem podkreślasz swój szacunek wobec osoby, z którą się spotykasz. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza, że pierwsze wrażenie odgrywa dużą rolę w ocenie kandydata. Na takie spotkanie najlepiej założyć garnitur lub kostium w stonowanej kolorystyce (np. czarny, szary lub granatowy), do tego białą lub niebieską koszulę i eleganckie kryte buty. Panowie powinni pamiętać o krawacie, a Panie o odpowiedniej długości spódnicy i butach zakrywających stpy. Warto zaprezentować się schludnie i elegancko. To pierwszy krok do zbudowania profesjonalnego wizerunku w oczach potencjalnego pracodawcy.

 • Przygotuj pytania do pracodawcy

  Po zapoznaniu się z informacjami o firmie dostępnymi w sieci, zastanów się, czego jeszcze chcesz się dowiedzieć o swoim potencjalnym pracodawcy. Wybierz tematy, które wzbudziły twoje największe zainteresowanie i przygotuj odpowiednie pytania. Nie warto zasypywać osoby rekrutującej zbyt szczegółowymi pytaniami – wystarczy zadać trzy przemyślane pytania, aby okazać swojemu rozmówcy zainteresowanie firmą i stanowiskiem. W ten sposób pokażesz swoje zaangażowanie i zrobisz dobre wrażenie na rekruterze.

 • Odwołaj spotkanie, jeśli nie możesz w nim uczestniczyć

  Jeśli masz umówiony termin spotkania rekrutacyjnego, ale coś się wydarzyło i nie możesz wziąć w nim udziału, odpowiednio wcześniej poinformuj o tym rekrutera i poproś o wyznaczenie nowego terminu. Przesunięcie spotkania nie dyskwalifikuje z udziału w procesie rekrutacji, w przeciwieństwie do niestawienia się na umówione spotkanie bez uprzedzenia. Jeśli w międzyczasie podejmiesz decyzję o rezygnacji z udziału w procesie rekrutacji, również poinformuj o tym rekrutera. Tak nakazują zasady grzeczności. Poza tym nigdy nie wiesz, kiedy i w jakich okolicznościach ponownie się spotkacie.