Ponad 2 miliony osób (stan na 28.03.2022) z Ukrainy przybyło już do Polski od momentu rozpoczęcia inwazji Rosji na Ukrainę. Nie ulega wątpliwości, że tym, którzy tu pozostaną należy zapewnić długotrwałe wsparcie. Oznacza to nie tylko zaspokojenie podstawowych potrzeb, ale też umożliwienie znalezienia pracy, aby zapewnić stałe źródło utrzymania. Wszelkie działania podejmowane na rzecz uchodźców wpłyną zarówno na polską gospodarkę jak i rynek pracy. W jaki sposób?

 

Co zmieni się na rynku pracy?

Trudno jednoznacznie określić jakie zmiany nastąpią w polskiej gospodarce czy na rynku pracy. Wielu ekspertów prognozuje, że sytuacja na Ukrainie przyniesie negatywne skutki. Co się zmieni? Z pewnością zmianie ulegną branże, które w dużej mierze polegają na pracownikach ze Wschodu np. usługi, transport czy też budownictwo. Podobnie może być też z efektami tarczy antyinflacyjnej – zatrzymała ona w pewnym stopniu przyrost wskaźnika inflacji konsumenckiej, ale napływ uchodźców może to zmienić. W całej Polsce prowadzone są działania, których celem jest przygotowanie kraju do przyjęcia uchodźców. Istotne jest, aby dopasować kompetencje pracowników z Ukrainy do potrzeb polskich pracodawców. Chociaż wiele procedur zatrudniania uchodźców jest stale zmienianych i upraszczanych to jednak dalej niełatwo się w nich odnaleźć. Z pomocą przyjść może outsourcing white collar. Usługa ta świadczona jest przez zewnętrzną firmę, która przejmuje od pracodawcy wszelkie obowiązki związane z zatrudnianiem jak i zarządzaniem pracownikami.

 

Jak wyglądał rynek pracy dotychczas?

Zatrudnienie w Polsce znajdowało wielu cudzoziemców, a zeszły rok był rekordowy pod względem wpływu pracowników z zagranicy na krajowy rynek pracy. Największą grupą, która otrzymała zezwolenie na pracę w 2021 roku byli obywatele Ukrainy. Dotychczas wielu pracodawców przy zatrudnianiu obywateli innych krajów korzystało z outsourcing white collar. Dzięki temu mogli skupiać się na prowadzeniu swojej działalności, a wszelkie formalności pozostawały po stronie profesjonalnej firmy zewnętrznej. Najwięcej pracowników zyskała branża logistyczna, na rynku pracy przybyło magazynierów, pakowaczy ręcznych czy też osób pracujących przy przeładowaniu towarów. Podobny rozwój nastąpił też w branży budowlanej, w której zwiększyła się liczba betoniarzy, murarzy, malarzy budowlanych, cieśli, elektryków oraz innych specjalistów.

 

Uchodźcy z Ukrainy i praca zarobkowa

Warto pamiętać, że uchodźca z Ukrainy nie jest zwykłym pracownikiem. Dlaczego? Obecna sytuacja na Ukrainie sprawia, że jej mieszkańcy uciekają z kraju, aby ratować siebie i swoje rodziny. Nie jest to więc typowa emigracja zarobkowa. Wśród uchodźców pojawiają się przede wszystkim osoby starsze, kobiety i dzieci. Dotychczas dostępne wakaty dotyczyły przede wszystkim branży logistycznej, budowlanej lub przemysłowej. W obecnej sytuacji mogą one nie być odpowiednie na przykład dla kobiet, które chciałyby podjąć prace. Część osób znajdzie zatrudnienie, a część może stanąć przed koniecznością zmiany kwalifikacji lub zdobycia zupełnie nowych umiejętności. Niektóre miejsca pracy szykują już oferty ze szkoleniami dla pracowników, po których otrzymają oni zatrudnienie. Dla wielu barierą może być też nieznajomość języka polskiego czy angielskiego. Zarówno pracodawcy jak i potencjalni pracownicy korzystać mogą ze wsparcia. Na przykład Agencja Pracy Gdańsk ułatwi obu stronom dopełnienie wszelkich formalności. Dużym ułatwieniem są też specjaliści mówiący w języku ukraińskim i polskim, co czyni proces rekrutacji zdecydowanie szybszym. 

 

Otwarcie rynku pracy dla uchodźców z Ukrainy

Jaka będzie liczba dostępnych wakatów dla uchodźców? Na ten moment jest to trudne do oszacowania – nikt nie wie jak długo potrwają działania militarne i jak się potoczą. W teorii obywatele Ukrainy, których pobyt w Polsce jest legalny będą mieli swobodny dostęp do polskiego rynku pracy. Potencjalny pracodawca od momentu zatrudnienia pracownika z Ukrainy ma 14 dni na zgłoszenie go. Wiele mówi się też o tym, że obywatele Ukrainy otrzymają dostęp do świadczeń wychowawczych czy też rodzinnych. Dostęp do różnego rodzaju rozwiązań socjalnych zapewni uchodźcom poczucie bezpieczeństwa, ale będzie też wpływać na rynek pracy. Pracownicy chcą zadbać o stabilną sytuację finansową, a pracodawcy o sprawdzonych pracowników, na których mogą polegać. Dlatego dobrym rozwiązaniem może okazać się outsourcing white collar. Dzięki temu obie strony będą miały zapewnione profesjonalne wsparcie. Niezwykle ważne jest odpowiednie dopasowanie pracownika do danej oferty pracy. Co istotne nie każdy uchodźca będzie chciał zostać w Polsce na stałe. Niektórzy będą chcieli pojechać do innych krajów, a niektórzy na przykład wrócić na Ukrainę po zakończeniu wojny. Wszystkie te czynniki mają znaczący wpływ na polski rynek pracy i z pewnością utrudniają wszelkiego rodzaju prognozy na przyszłość. O realnym wpływie uchodźców na rynek pracy będzie można mówić dopiero za jakiś czas, teraz jest na to zdecydowanie za wcześnie.