Firmy w Polsce zatrudniają coraz większą liczbę obcokrajowców, najczęściej obywateli Ukrainy. Przepisy dotyczące legalizacji pobytu i pracy cudzoziemców choć mogą się wydawać oczywiste, pod względem prawa pracy wcale takie nie są. Ich znajomość jest kluczowa, by legalnie zatrudniać pracowników i nie narazić się na nieprzyjemne konsekwencje prawne.

Jakie są zatem podstawowe kwestie, o których pracodawca powinien wiedzieć i pamiętać podczas zatrudniania obcokrajowca?

 

  • Umowa, która zawierana jest z pracownikiem musi być sporządzona zgodnie z oświadczeniem o powierzeniu wykonywania pracy (zaproszeniem) kandydata. Stanowisko i wynagrodzenie musi być takie samo na obu dokumentach. Wyjątkiem jest sytuacja, w której warunki pracy ulegają ulepszeniu. Na oświadczeniu może być wtedy zapisane mniejsze wynagrodzenie, a na umowie większe. Zgodnie z tą zasadą, pracownik może również np. przejść z umowy zlecenie, na umowę o pracę, gdyż jest to korzystna zmiana. W przypadku natomiast zmiany w drugą stroną – tj. na mniejsze wynagrodzenie lub na mniej korzystną z prawnego punktu widzenia (mniej stabilną) pracę – wymagana jest również zmiana w oświadczeniu.
  • Zarówno umowa, jak i szkolenie BHP powinny być sporządzone i przeprowadzone w języku zrozumiałym dla cudzoziemca.
  • Czas pracy pracownika powinien być zadeklarowany przez pracodawcę na pozwoleniu do wykonywania pracy.
  • W przypadku zatrudnienia cudzoziemca, bez względu na to czy jest on zatrudniony bezpośrednio przez firmę, czy przez agencję zatrudnienia, pracodawca musi w terminie 7 dni zgłosić do urzędu czy dany pracownik podjął pracę, czy też nie. Często zdarza się, że pracodawca nie dotrzymuje terminu, który jest określony ustawą, co niesie za sobą odpowiedzialność karną.

 

Masz wątpliwości? Potrzebujesz wsparcia w legalizacji pobytu oraz pracy obcokrajowców, a może potrzebujesz wsparcia w ich rekrutacji? Zgłoś się do nas! Wypełnij formularz.