5 pytań, które prawdopodobnie padną podczas rozmowy rekrutacyjnej

Celem rozmowy rekrutacyjnej jest zweryfikowanie, czy kandydat jest odpowiednią osobą do pracy na danym stanowisku i w danej organizacji. Aby to zrobić, rekruter zada Ci pytania dotyczące Twojego doświadczenia zawodowego, umiejętności, kompetencji, motywacji i ogólnego przebiegu kariery zawodowej. Jeśli chcesz wypaść dobrze, przemyśl wcześniej, co odpowiesz, gdy usłyszysz:


  1. Proszę opowiedzieć coś o sobie.

To możliwość krótkiego opowiedzenia o swoich dotychczasowych doświadczeniach, umiejętnościach i kompetencjach w kontekście stanowiska, o które się ubiegasz. Opowiadając należy więc podkreślić wybrane aspekty, które czynią Cię idealnym kandydatem na dane stanowisko. Osoby, które nie rozumieją intencji rozmówcy, odpowiadając koncentrują się na swoim życiu prywatnym, a chodzi tu o kwestie zawodowe.

 

  1. Skąd decyzja o zmianie pracy?

Tak naprawdę to pytanie o to, dlaczego chcesz rozstać się ze swoim obecnym pracodawcą. Nawet, jeśli powodem jest niezadowolenie z obecnej firmy lub współpracy z przełożonym i jest to uzasadnione, zachowaj to dla siebie. Nie koncentruj się na ocenianiu innych i negatywnych aspektach pracy w dotychczasowym miejscu. Zamiast tego skup się na tym, co może dać Ci zmiana pracodawcy, np. możliwość poznania nowej branży, czy wykorzystywania i rozwoju określonych umiejętności.

 

  1. Proszę wskazać swoje mocne strony

Wybierz trzy swoje mocne strony, które są najbardziej pożądane w kontekście danego stanowiska. Pamiętaj, aby swoją wypowiedź podeprzeć odpowiednimi przykładami. Jeśli więc twoją mocną stroną jest umiejętność negocjowania, opowiedz o sytuacji, kiedy udało ci się wynegocjować korzystną ofertę dla firmy. Skoncentruj się na przykładach, które pokazują, że dzięki twoim umiejętnościom firma osiągnęła konkretne korzyści. Odwołuj się do liczb, aby potwierdzić swoją skuteczność i zbudować wiarygodność.

 

  1. Proszę wskazać swoje słabe strony

To ważne, aby mieć świadomość swoich słabych stron, ponieważ tylko wtedy można pracować nad swoim rozwojem. Pytanie o słabe strony ma na celu nie tylko sprawdzenie, czy wiesz nad czym jeszcze musisz popracować, ale też jak sobie radzisz w stresujących sytuacjach. Nigdy nie odpowiadaj, że nie masz żadnych słabych stron. Nikt w to nie uwierzy, a Ty podważysz swoją wiarygodność. Lepiej skoncentruj się na jednej, maksymalnie dwóch słabościach, które nie mają kluczowego wpływu w pracy na danym stanowisku. Potwierdź też, że podejmujesz odpowiednie działania, aby walczyć ze swoimi słabościami.

 

  1. Proszę opisać swoje idealne miejsce pracy

Odpowiadając na to pytanie skoncentruj się na aspektach, które są dla Ciebie ważne i które pozytywnie wpływają na Twoją motywację do pracy. Powiedz o tym, jakie środowisko pracy Ci odpowiada, w jakiej kulturze organizacyjnej chcesz pracować, w jaki sposób budować relacje z ludźmi i się rozwijać. Nie poruszaj w tym miejscu tematu wynagrodzenia i pozapłacowych benefitów.